Wiadomości

lis25

Nie żyje Boski Diego

Jak donoszą argentyńskie media dzisiaj odszedł od nas jeden z najlepszych piłkarzy w historii futbolu Diego Armando Maradona.

Nieoficjalnie podaje się, że przyczyną śmierci był atak serca. Maradona na początku listopada trafił do szpitala gdzie lekarze zdiagnozowali krwiaka mózgu.

Operacja przebiegła zgodnie z planem, krwiak został usunięty, a Argentyńczyk na własne życzenie wypisał się ze szpitala w połowie listopada.

Diego był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii tej dyscypliny. Swoja karierę rozpoczął w Argentinos Juniors i Boca Juniors. W Europie reprezentował barwy miedzy innymi FC Barcelony oraz SSC Napoli,  z którym zdobył dwa mistrzostwa Włoch oraz Pucharu UEFA.

W reprezentacji Argentyny zagrał 91 spotkań, w których strzelił 34 gole. W 1986 roku poprowadził Argentyńczyków do mistrzostwa świata.

Jedno z najważniejszych i najbardziej zapamiętanych spotkań w karierze rozegrał na mistrzostwach świata w Meksyku. W ćwierćfinale tej imprezy Argentyna zmierzyła się z Anglia. Jego reprezentacja pokonała Anglików 2:1. Maradona był autorem dwóch goli w tym spotkaniu.

Pierwsze trafienie to chyba najbardziej kontrowersyjny gol w dziejach futbolu zdobyty ręką, nazywany "Ręką Boga". Drugi gol to indywidualna akcja rozpoczęta jeszcze na własnej połowie uznana za jedno z najpiękniejszych trafień w historii mistrzostw świata.